Лектор: Проф. д-р Мария Иванова - доктор
Лекции: 14 часа
Упражнения: 18 часа
Анотация
Курсът по репродуктивни биотехнологии има за цел теоретично и практическо запознаване с биотехнологиите за съхранение и криоконсервация на сперма и прилагане на методите за изкуствено осеменяване при животните. Във връзка с подходящо предлагане на информация за контролираното размножаване на животните и прилагането на in vitro методите за оплождане, ще се разгледат основните биотехнологии за получаване и съхранение на сперма, нови аспекти на биотехнологиите за работа с гамети, организацията на размножителния процес и изкуствено осеменяване.
Програма
Лекции:
- Принципи за съхранение на спермата. Сперморазредители и разреждане на спермата. Съхраняване на спермата в течно състояние – 2ч.
- Студов шок – температурни диапазони за неговата проява при сперматозоидите. Хипотези за появата на студовия шок, влиянието му върху сперматозоидите и възможности за протекция – 2 ч.
- Криоконсервация на сперматозоиди. Ефект на различни температурни диапазони и скорост на замразяване върху сперматозоидите. Биотехнологии за криоконсервация на сперма – 2 ч.
- Структурно – функционални и метаболитни промени в сперматозоидите в процеса на охлаждане, криоконсервация и съхранение – 2 ч.
- Криопротектори – видове и механизъм на действие – 2 ч.
- Изкуственото осеменяване при отделните видове селскостопански животни – принципи и специфични особености. Заплодяемост и плодовитост и фактори влияещи върху тях – 4 ч.
Упражненията
Практическо запознаване на работа със сперморазредители за съхранение и криоконсервация на сперма.
- Запознаване с биотехнологиите за съхранение и криоконсервация на сперма – работа с хладогени – 3 ч.
- Лабораторни анализи чрез компютърен спермоанализатор - Sperm Class Analyzer, Micropticum при оценка на спермата - 4 ч.
- Практически курс за работа с компютърен спермоанализатор при сравнително изследване на качествените параметри на свежа и замразена сперма – определяне на параметри за функционалност на гаметите и скоростни параметри на сперматозоида - VCL, VSL, VAP, Lin, STR, WOB и амплитудата на латерално изместване на главичката на сперматозоидите – 4 ч
- Практическо запознаване със съвременни подходи за създаване на програма за съхранение на гамети - подготовка на проби, варианти за съхранение и използване – 3 ч.
- Практическо представяне на методи за изкуствено осеменяване на животни – 4 ч.
Мария Иванова
Професор д-р Мария Георгиева Иванова - доктор на селскостопанските науки, е учен с богат научно-изследователски и академичен опит. Експерт е по биология, андрология, репродуктивни биотехнологии и криоконсервация на гамети. Нейните квалификации са в научна област, шифър 04 02 01 – „Развъждане на селскостопанските животни, биология и биотехника на размножаването”, професионално направление 6.3. „Животновъдство”, област на висше образование 6. „Аграрни науки и ветеринарна медицина”. Научните интереси са в областта на биологията и имунология на размножаването при животните, изучаващи клетъчните и молекулни механизми на протекция и дълготрайно съхранение на половите клетки. Биотехнологичните изследвания с приложно значение на проф. Иванова са в областта на репродуктивната и ветеринарна медицина и са насочени към функционални експерименти и прилагане на съвременни методи за анализ при съхранение на биологичната компетентност на репродуктивни клетки, с цел повишаване ефекта при отглеждане и размножаване на селскостопанските животни. Има публикувани 3 книги, 2 авторски свидетелства и 114 публикации в национални и международни списания, с общ импакт фактор 23.653. Цитиранията на научните постижения на проф. Мария Иванова са над 200, предимно в специализирани и международни научни списания. Има опит като преподавател и ръководител на млади учени. Проф. Иванова е научен ръководител на седем докторанта и петима дипломанта, със защитени дисертации и дипломни работи/магистратури. Компетенциите и са отразени в ръководство на над 20 научни национални и международни проекта, както и в изготвяне на над 25 рецензии на научни проекти, проекти за дисертации и дипломни работи.
Милко Събев
.......................................................................