• 2.2. Адаптивен имунитет

      Лектор: Доц. Цветелина Орешкова, PhD
      Лекции: 6 часа
      Упражнения: 15 часа

      Анотация

      Рециркулацията и правилното функциониране на имунните клетки в тъканите и органите е важно условие за осъществяване на имунен надзор в защита срещу патогени, както и срещу включването на автореактивни и неопластични трансформации в организма. Хомеостазата на клетъчния имунитет следва закономерни процеси на трансмиграция, антигенно представяне, рецепторно разпознаване, клетъчно активиране и диференциация, функционална компартментализация, затихване на имунния отговор, както и подържане на механизми за бърз отговор при повторна антигенна провокация. В програмата на курса „Адаптивен имунитет” ще бъде направено кратко въведение в процесите на развитие на имунен отговор, като ще се акцентира върху поддъжането на имунологичната памет, имунологичния надзор, механизмите на имунотолерантост и обща хомеостаза при антигенен стимул и здраве.    

      В програмата на практичната част ще се наблегне на онагледяването на лимфоцитната диференциация, междуклетъчните взаимодействия, ефекторното превръщане, клетъчно пречистване/обогатяване и анализ на  процесите, възвикващи при алогенен имунен отговор.

      Програма

      Лекции:

      1. Хомеостаза на имунната система. Левкоцитна трансмиграция/екстравазация в лимфоидни и нелимфоидни органи. Вродени имунодефицити. Животински модели.– 2часа
      2. Развитие на първичен отговор на адаптивния имунитет. Поддържане на имунологична памет. Имунологичен надзор – 2часа
      3. Механизми на имунотолерантност. Разясняване принципите на техниките за сорт и FACS анализ на лимфоцити -2часа

      Упражненията

      1. Сорт на лимфоцитни субпопулации. Съзряване на дендритни клетки. -4 часа
      2. Алогенна активация на Т-лимфоцити (Смесена лимфоцитна реакция). -2 часа
      3. Имунофенотипизация и пролиферация. -3 часа
      4. Отчитане на цитокинова секреция в супернатанти. -6 часа

      Цветелина Орешкова

      Доцент Цветелина Орешкова, PhD е ръководител на научна група в секция „Молекулярна имунология” при ИБИР-БАН. Тя е имала възможността да работи във водещи научни групи във Франция и Германия и да придобие теоретичен и практичен опит в научни теми свързани с имунната хомеостаза, левкоцитна рециркулация, както и имунорегулирани патологични състояния в миши модели на вродени имунодефицити. Понастоящем нейните научни интереси са насочени към изследвания на фундаментални концепции на вродения и адаптивен имунитет в периода на ранна бременност, както и изследвания със стволови клетки и възможността за тяхното приложение в регенеративната медицина. Доц. Орешкова участва в няколко научни проекта, научен ръководител е на докторанти и магистри и е съавтор в научни статии с общ индекс на цитиране надвишаващ 300.

  • Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез “Европейския социален фонд“

  • Сравни

    Затвори
    Отвори
    Няма резултат