• 2.4. Андрология на животните

      Лектор: Проф. д-р Мария Иванова - Кичева - доктор
      Лекции: 10 часа
      Упражнения: 15 часа

      Анотация

      Курсът по андрология има за цел да даде необходимата теоретична и практична подготовка в областта на биологичните и физиологични процеси, свързани с репродукцията, които протичат в организма на мъжките индивиди. Ще се проведат образователни програми по запознаване да докторанти, постодокторанти и специализанти със специфичните особености на реподуктивната система на мъжките животни, процесите на сперматогенеза и съзряване на мъжките разплодници, специфични аспекти в репродуктивния процес. Ще се разгледат нови аспекти на биотехнологичните подходи за работа с гамети и основни причини за безплодието при животните.

      Програма

      Лекции:

      1. Полова система при мъжките животни – анатомични и физиологични особености. Видови различия. Репродуктивна функция на семенниците  (сперматогенеза) – 2 часа.
      2. Полови хормони при мъжките животни – образуване, действие. Нервнохормонална регулация на половите функции при мъжките животни – 2 часа.
      3. Сперма – състав. Биологични особености на спермата при различни видове животни и човек. Метаболизъм и кинетика на сперматозоидите – 2 часа.
      4. Морфологично устройство на сперматозоидите (плазмена мембрана и вътреклетъчни структури) – видови различия – 2 часа.
      5. Безплодие при животните. Влияние на микроорганизмите върху сперматозоидите. Асептика и деконтаминация – 2 часа.

      Упражненията

      1. Теоретични аспекти на принципи за работа с компютърен спермоанализатор - Sperm Class Analyzer, Micropticum – запознаване с възможностите на апарата и софтуера за провеждане на анализи. – 3 ч.
      2. Практическо запознаване с възможностите за спермоанализ на еякулати от различни видове животни и човек – 3 ч.
      3. Практически курс за работа с компютърен спермоанализатор – определяне на параметри за функционалност на гаметите и скоростни параметри на сперматозоида - VCL, VSL, VAP, Lin, STR, WOB и амплитудата на латерално изместване на главичката на сперматозоидите – 3 ч.
      4. Практични  аспекти на работа с хроматографска HPLC система и приложението и в съвременните методи за анализ. – 2 ч
      5. Запознаване с възможностите на конфокалната микроскопия – същност и приложение -  2 ч.
      6. Практическо използване на конфокална микроскопия. – 1ч.

      Мария Иванова - Кичева

      Професор д-р Мария Георгиева Иванова - доктор на селскостопанските науки, е  учен с богат научно-изследователски и академичен опит. Експерт е по биология, андрология, репродуктивни биотехнологии и криоконсервация на гамети. Нейните квалификации са в  научна област, шифър 04 02 01 – „Развъждане на селскостопанските животни, биология и биотехника на размножаването”, професионално направление 6.3. „Животновъдство”, област на висше образование 6. „Аграрни науки и ветеринарна медицина”.   Научните  интереси са в областта на биологията и имунология на размножаването при животните, изучаващи клетъчните и молекулни  механизми на протекция и дълготрайно съхранение на половите клетки. Биотехнологичните изследвания с приложно значение на проф. Иванова са в  областта на репродуктивната  и ветеринарна медицина и са насочени към функционални експерименти и прилагане на съвременни методи за анализ при съхранение на биологичната компетентност на репродуктивни клетки, с цел повишаване ефекта при отглеждане и размножаване на селскостопанските животни. Има публикувани 3 книги, 2 авторски свидетелства и 114 публикации в национални и международни списания, с общ импакт фактор 23.653. Цитиранията на научните постижения на проф. Мария Иванова са над 200, предимно в специализирани и международни научни списания. Има опит като преподавател и ръководител на млади учени. Проф. Иванова е научен ръководител е на седем докторанта и петима дипломанта, със защитени  дисертации и дипломни работи/магистратури. Компетенциите и са отразени в ръководство на над 20 научни национални и международни проекта, както и в изготвяне на над 25 рецензии на научни проекти, проекти за дисертации и дипломни работи.

      Милко Събев

      ...................................................

      Александър Куков

      Д-р. Александър Куков от 2011 до сега е главен асистент в секция „Репродуктивни биотехнологии и криобиология на гаметите” Институт по Биология и Имунология на Размножаването – БАН. През 2011 г. защитава дисертация на тема „Изследване ролята на селектирани спермално плазмени белтъци при in vitro съхранение на сперматозоиди от коч”. Научни интереси: изследване влиянието на процеса криоконсервация върху клетъчните структури на сперматозоиди от животни; хроматографски методи на сепариране на протеини; анализ и характеристика на протеини, търсене на биомаркери за определени патологични състояния; изследване на апоптотични промени в клетките; проучване действието на някои активни вещества върху преживяемостта  на сперматозоиди и клетки; генотипиране на редки породи овце, резистентност срещу скрейпи (прионови болести). Умения за работа със съвременни клетъчни, молекулярно биологични и биохимични методи за изследвания на клетки, белтъци и нуклеинови киселини (ДНК, РНК). Има публикувани научни и научно-популярни статии в български и чуждестранни списания. Ръководител на проекти към Фонд Научни Изследвания, МОН. Участник в международни и междуинститутски научно-приложни проекти. През 2009 г. работи в изследователска лаборатория към Клиника по Нефрология, Медицински Университет Виена, Австрия, стипендия Ernst Mach grant worldwide. Специализации в Полша, Австрия и Германия.

      Деница Даскалова

      Главен асистент, доктор Деница Даскалова е млад учен с научно-изследователски опит в областта на криоконсервацията на гамети и репродуктивните биотехнологии. През април 2013 година защитава успешно докторска степен, в  научна област, шифър 04 02 01  „Развъждане на селскостопанските животни, биология и биотехника на размножаването”, професионално направление 6.3. „Животновъдство”, област на висше образование 6. „Аграрни науки и ветеринарна медицина”. Гл. ас. Даскалова има 26 научни публикации, от които 7 в международни списания, 11 в български списания, 8 в сборници в пълен текст от научни конференции  и конгреси. Научната реализация се изразява в участия в 5 национални и международни проекта, и специализация в научни институти в Полша и Италия. Има опит като преподавател по биология в Колеж към Технически Университет.

  • Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез “Европейския социален фонд“

  • Сравни

    Затвори
    Отвори
    Няма резултат