• 2.7. Животински модели в репродуктивната биология и ендокринология

      Лектор: Димитър Автански, доктор
      Лекции: 15 часа

      Анотация

      Цел на курса е да запознае целевата група с най-съвременните методи за генетични манипулации при животните и прилагането им в репродуктивната биология и имунология. В курса ще бъдат застъпени теми върху създаването и приложението на трансгенни животни, дизайн на животински модели на различни заболявания, употребата на ембрионални стволови клетки в генетичното модулиране и пр. Допълнително ще бъдат разгледани въпроси засягащи основни методи при работа с лабораторни животни, добри практики и хуманно отношение към животните.

      Димитър Автански

      Димитър Автански завършва Магистърска степен в Биологически Факултет на Софийски Университет “Св. Кл. Охридски” през 2000 г.  През 2000 - 2001 г. специализира имуноендокринология на яйчника в Институт по Анатомия, Лайпцигски Университет, Германия. От 2001 до 2010 г. работи в Институт по Биология и Имунология на Размножаването към БАН – секция Имуноневроендокринология, където израства до научен сътудник I степен. В периода 2004-2008 г. специализира неколкократно в Beth Israel Medical Center, Albert Einstein College of Medicine в Ню Йорк, САЩ, и в рамките на съвместна българо-американска програма през 2008 г. защитава докторска дисертация на тема “Инсулин-независими и инсулин-зависими ефекти на тиазолидиндиони в човешки яйчник”. От 2008 до 2011 г. осъществява след-докторска специализация в Department of Pediatrics, Division of Endocrinology, Johns Hopkins University, Балтимор, САЩ, изследвайки ролята на естрогените в соматотропната хормонална продукция. След 2011 г. е след-докторски специализант в Sidney Kimmel Comprehensive Cancer Center, Johns Hopkins University, където работи по проекти, свързани с нови методи за лечение на рака на гърдата. Публикувал е седем научни статии в престижни международни издания с импакт фактор 23, има повече от тридесет участия, отразени в сборници от международни конференции и индекс на цитиране над 90.

  • Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез “Европейския социален фонд“

  • Сравни

    Затвори
    Отвори
    Няма резултат