Лектор: Гл. ас. Диана Йорданова Зашева, доктор
Лекции: 6 часа
Упражнения: 12 часа
Програма
Лекции:
- От гена към протеина. Протеините като основна функционална единица в живите организми. Особености на протеините. Протеомика. Протеом и методи за изследване протеома на клетката - (2ч.)
- Двумерна електрофореза-мощен метод за разделяне на белтъчни смеси. Приложение наметода.Изоелектрофокусиране, принцип на метода. Подготовка на пробите за изоелектрофокусиране. Вертикална електрофореза. Начини за детекция на белтъците. Сравняване на белтъчните профили (опит/контрола). Идентификация на белтъците чрез мас-спекторметрия - (2ч.)
- Ендометриум и ендометриоза. Патогенеза на ендометриозата. Фактори, имащи отношение към развитие на заболяването. Перитонеална течност в пациентки с ендометриоза. Възможности на двумерната електрофореза за анализ на перитонеални течности от жени с ендометриоза - (2ч.)
Упражненията
- Запознаване с правилата за работа в лабораторията и с наличната лабораторна техника - (1ч.)
- Подготовка на пробите от пациенти с ендометриоза и контролна група за двумерна електрофореза, мерене на белтъчно съдържание на пробите. Поставяне на стриповете за рехидратиране - (2ч.)
- Изоелектрофокусиране на пробите. Подготовка на разтвори за вертикална електрофореза. Изливане на гелове за вертикална електрофореза - (2ч.)
- Вертикална електрофореза - (3ч.)
- Оцветяване на белтъците чрез метода на сребърно оцветяванеи запознаване на обучавашите се с работата на скенер ETTAN DIGE Imager - (3ч.)
- Възможности на програмата за сравняване на геловете - (1ч.)
Диана Зашева
Д-р Диана Зашева е родена на 26 Януари, 1964 година в град Ихтиман. Завършила е Национална Природо-Математическа Гимназия в София през 1981 година. Има бакълаварска степен по специалност „Молекулярна и Функционална Биология” на Биологически Факултет към Софийски Университет, получена през 1984 година и магистърска степен, получена през 1986 година в същия факултет по специалност „Инженерна Биология”.
Придобила е Ph.D. степен по генетика през 1993 година в катедрата по генетика на Санкт-Петербургски Университет, Русия. От 2006 година до сега работи в Институт по Билогия и Имунология на Размножаването към Българска Академия на Науките. Нейният интерес е насочен към области на науката, свързани с молекулните механизми на развитие на рак на простатата, търсене на нови лекарствени средства за третиране на тумори на репродуктивната система, изясняване молекулните механизми за развитие на ендометриоза.
Използва широк набор от молекулярно-биологични и имунологични методи. Има добри умения за работа в екип.
Има 18 публикации в реферирани Български и международни списания и добър опит в реализирането на Български и Европейски Научни проекти.