Лектор: Анастас Пашов
Лекции: 10 часа
Анотация
Основна цел на предлагания кратък курс е запознаване на докторанти и младите учени с една малка част от репродуктивната биотехнология - „Ембриотрансплантация при селскостопанските животни”. Модулът предлага въведение в теорията и методите за получаване на предимплантационни ембриони, запознаване с морфологията и динамиката на развитие на ембрионите. Ще бъдат представени характеристиките и видовите особености на ембрионите от отделните селскостопански и лабораторни животни, както и критерии и методи за оценка на качеството на ембрионите за целите на ембриотрансфера. Ще се посочат възможностите за приложение и перспективите за развитие на ембриобиотехнологиите, както за експериментални цели, така и в научен и приложен план.
Програма
Лекции:
Тумори – определение, патофизиология. Клинични и експериментални доказателства за имунен надзор. Що е имунна толерантност в контекста на туморния имунитет. Туморни антигени и методи за изследването им.
Онкогенеза и имунен отговор. Про- и противо туморна функция на имунната система. Стадиите в онкогенезата се определят от феномени свързани с имунния надзор. Помага ли теорията за стволовите клетки? Кога възпалението от съюзник става враг? Диалектика на генетичните мрежи.
Физиологична и патологична еволюция и коеволюция в рамките на онтогенезата.
Практична туморна имунология – има ли добър и лош туморен имунитет: хуморален срещу клетъчен имунитет, вроден срещу адаптивен имунитет, белтъчни срещу въглехидратни антигени. Инфекциозната срещу ситемната имунологична парадигма.
Туморни ваксини – заслужава ли си усилието? Имунотерапия на рака – предизвикателство към системната биология.