• 3.3. Имунохистохимични и ензимологични методи за оценка на туморите

      Лектор: Доц. Павел Рашев, дб
      Лекции: 6 часа
      Упражнения: 12 часа

      Програма

      Лекции:

      1. Въведение в имунохистохимията и нейното приложение в диагностичната практика. Устройство на парафинов и криостатен микротом – 2 часа.
      2. Теоретични основи и подходи за извършване на имунопероксидазна и имунофлуоресцентна реакция на парафинови и криостатни срези и подбор на антителата– 2 часа.
      3. Основи и подходи при извършване на субстратна ин ситу зимография  – 2 часа.

      Упражненията

      1. Обработване на материалите за получаване на парафинови и криостатни срези – 4 часа.
      2. Локализация на антигените посредством имунопероксидазна и имунофлуоресцентна реакции на парафинови и криостатни срези – 2 дни по 2 часа = 4 часа.
      3. Ин ситу зимография за доказване на ензимна активност на търсените антигени – 2 дни по 2 часа = 4 часа.
      4. Устройство на светлинен и флуоресцентен микроскоп. Отчитане на имунохистохимичните реакции – 2 часа.

      Павел Рашев

      Доц. Павел Рашев, дб завършва Зооинженерния факултет при Висш Институт по Зоотехника и Ветеринарна Медицина в гр. Стара Загора и придобива магистърска степен по животновъдство по научно направление „Физиология на с.с.животни”. През 1996 г. е назначен като научен сътрудник по имунология в секция „Имунобиология на репродукцията”. През 2006 г. придобива докторска степен по научна специалност „Развъждане на с.с.животни, биология и биотехника на размножаването”, а от 2009 г. е доцент по същата специалност. От 2011 г. е ръководител на секция „Имунобиология на репродукцията”.
      Под негово ръководство се разработват 4 задочни и 1 свободна докторантури и е защитена една дипломна работа.
      Автор е на 43 статии в пълен текст в научни международни и български списания с общ импакт фактор 9.40, 1 ръководство за упражнения по биология на размножаването и изкуствено осеменяване на с.с.животни и 64 участия  в международни форуми с изнесени научни съобщения. Научните трудове са цитирани 25 пъти от чуждестранни автори.
      Специализации и курсове в чужбина: Курс по флоуцитометрия – Хайделберг, Германия (2009); Специализация по молекулярна биология и патология на млечната жлеза – Институт по медицинска биохимия и молекулярна биология към Медицински факултет при Университета в Грайфсвалд, Германия (2010, 2011) и Институт по репродуктивна имунология „проф. Ханс Донат”, Магдебург, Германия (2010, 2011).
      Понастоящем, научните интереси на доц. Рашев са обособени в две основни направления:

      1. Репродуктивна имунология и биология на мъжката полова система и ранна бременност - интегрини, екстрацелуларни матриксни протеини и матриксни металопротеинази в сперматогенезата, оплождането и ранната бременност при човека и животните; протеини на топлинния стрес в сперматогенезата при мишки;
      2. Туморна биология  – ренин-ангиотензинова система и  металопротеинази в патогенезата при рак на млечната жлеза при човек и куче.
  • Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез “Европейския социален фонд“

  • Сравни

    Затвори
    Отвори
    Няма резултат