• 3.6. Пролиферация и апоптоза на туморни клетки

      Лектор: Доц. Милена Мурджева-Андонова, доктор
      Лекции: 6 часа
      Упражнения: 10 часа

      Анотация

      Целта на антитуморните терапии е да се премахнат раковите клетки от организма, а също и да им се попречи да се разпространят в други части на тялото. Подходите за това могат да бъдат основно два – или да се ограничи тумория растеж – пролиферацията на туморните клетки; или да се предизвика контролирана смърт на туморните клетки – апоптоза. Изследването на тези два процеса – апоптозата и пролиферацията на туморните клетки са в основата на тестовете за редица нови лекарствени средства и терапевтични подходи. Но те са също така основни тестове в панела изследвания за биосъвместимост на биоактивни вещества и материали с потенциално клинично приложение.

      Програма

      Лекции:

      1. Апоптоза-биологичен смисъл на апоптозата. Пътища за апоптоза. Маркери на апоптоза.  Апоптоза и противоракова терапия – (2ч.)
      2. Терапия на простатни карциноми и терапевтици водещи до програмирана клетъчна смърт. Детекция на апоптозата чрез FACS- анализ на  фосфатидил-серин като маркер за апоптоза – (1ч.)
      3. Пролиферация на туморните клетки. Взаимодействия на туморни клетъчни линии и мезенхимни стволови клетки – (3ч.)

      Упражненията

      1. Третиране на клетки PC3 с доцетаксел – (1ч.)
      2. Подготовка на клетките за FACS анализ – (2ч.)
      3. Оцветяване на клетките с анексин и пропидиев йодит – (1ч.)
      4. FACS анализ на клетките – (1ч.)
      5. Маркиране на клетките със CFSE – (2ч.)
      6. Култивиране в условия на ко-култура, trans-well система и с кондиционирана среда – (1ч.)
      7. FACS анлиз на пролифериралите клетки и интерпретиране на резултатите – (2ч.)

      Милена Мурджева

      Милена Мурджева започва професионалния си път като редовен докторант в секция Молекулярна имунология в ИБИР под ръководството на проф. Иван Кехайов. Защитава дисертация през 2003. От 2009г е доцент. Тя е ръководител на дипломни разработки на магистри и на докторанти. Съавтор е на над 30 публикации, с повече от 130 цитата. Милена Мурджева е участник в проект ReProForce REGPOT-2009-1; ръководител на групи в проекти, финансирани от Фонд научни изследвания на МОН. Ръководител е на настоящия проект - BG051PO001-3.3.06 -0059.

      В последните години изследванията на доц. Мурджева са посветени на биологичните свойсва на мезенхимните стволови клетки – участието им в имунорегулаторни процеси и ролята им в туморогенезата, по-специално на взаимодействията им с туморните клетки.

      Диана Зашева

      Д-р Диана Зашева е родена на 26 Януари, 1964 година в град Ихтиман.  Завършила е Национална Природо-Математическа Гимназия в София през 1981 година. Има бакълаварска степен по специалност „Молекулярна и Функционална Биология” на Биологически Факултет към Софийски Университет,  получена през 1984 година и магистърска степен, получена през 1986 година в същия факултет по специалност „Инженерна Биология”.

      Придобила е Ph.D. степен по генетика през 1993 година в катедрата по генетика на Санкт-Петербургски Университет, Русия. От 2006 година до сега работи в Институт по Билогия и Имунология на Размножаването към Българска Академия на Науките.  Нейният  интерес  е насочен към области на науката, свързани с молекулните механизми на развитие на рак на простатата, търсене на нови лекарствени средства за третиране на тумори на репродуктивната система, изясняване молекулните механизми за развитие на ендометриоза.

      Използва широк набор от молекулярно-биологични и имунологични методи. Има добри умения за работа в екип.

      Има 18 публикации в реферирани Български и международни списания и добър опит в реализирането на Български и Европейски Научни проекти.

       

  • Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез “Европейския социален фонд“

  • Сравни

    Затвори
    Отвори
    Няма резултат